مراسم انتخاب دختر شایسته‌ی ایران که ازسالهای دور، به همّت مجله یزن‌روز هر ساله در ایران انجام می‌شد در سال 1355 نیز در هتل هیلتون تهران برگزار شد و بیست فینالیست این مسابقه که در مدت طی یک سال برگزیده شده بودند در شب فینال مسابقه با هم به رقابت پرداختند.مجریان مراسم انتخاب دختر شایسته‌ی ایران در سال 1355 گوگوش و ساسان کمالی بودند.
این مسابقه یک هیات ژوری داشت که این هیات از چند نویسنده، شاعر، مدیر مدرسه دخترانه ژورنالیست و هنرمند تشکیل می‌شد.
گوگوش علاوه بر این که مجری این برنامه بود، خود به اجرای برنامه‌ی هنری نیز می‌پرداخت و ترانه‌های همیشه ماندگار خود را اجرا می‌کرد.


در شب فینال مسابقه، برنامه‌های هنری نیز اجرا می‌شد و چند تن از آوازخوانان محبوب ایرانی، برنامه اجرا می‌کردند. از بین بیست فینالیست مسابقه، یک نفر به عنوان دختر شایسته‌ی ایران انتخاب می‌شد و به مسابقه‌ی جهانی دختر شایسته‌ی جهان راه پیدا می‌کرد.
در این مراسم، نفرات دوم تا پنجم هم به ترتیب مشخص می‌شدند. همچنین در این شب، سه نفر نیز به عنوان دختر شارم و جذابیت، دختر سلیقه و شیک پوشی و دختر کارکتر و شخصیت نیز از میان بیست فینالیست مسابقه برگزیده می‌شدند که هر یک جوایز خود را دریافت می‌کردند.
افسانه بایگان، بازیگر فعلی سینمای ایران، زمانی که شانزده ساله بود در این مسابقه شرکت کرد و نفر دوم شد.
«افسانه بایگان» در سمت راست عکس، با لباس قرمز دیده می‌شود.


در سال 1355، جلوه پالیزبان، فینالیست کرمانشاهی، به عنوان دختر شایسته‌ی ایران برگزیده شد. در این مراسم رسم بر این بود که دختر شایسته‌ی سال گذشته، شنل مخصوص را بر دوش دختر شایسته‌ی جدید می‌گذاشت.

Advertisements