پس از بازیکنان بزرگ و نام آوازه ای مثل پله، مارادونا، رابی فاولر، کوین کیگان و حتی اخیرا روی کین، ماتراتزی و بکام حالا نوبت به کریستیانو رونالدو رسیده است تا وارد عرصه نویسندگی ورای فوتبال شود.

مطبوعات در اظهارنظرهای اولیه از کتاب رونالدو به نام لحظه ها نوشتند: بزرگ ترین ستاره فوتبال جهان در بزرگ ترین باشگاه دنیا بازی می کند و کتاب او با کیفیت و جذابیت فراوان می تواند بسیاری از هواداران این ستاره مشهور را به وجد آورد. در کتاب او ۱۵۰ عکس ورزشی و غیرورزشی در کنار متن قرار گرفته است. خواندن این کتاب حس سرزندگی را به شدت القا می کند.

کریستیانو رونالدو تنها ۲۲ سال سن دارد و به نظر می رسد نوشتن کتاب آن هم درباره زندگی خودش کمی زود باشد. به هر حال بازیکنان بزرگی داستان زندگی خود را پس از سال های فوتبال به رشته تحریر در آورده اند. از آن میان می توان به مارادونا و پله اشاره کرد. شاید هنوز برای رونالدو زود باشد که خاطراتش را بنویسد و یا شاید اگر کمی صبورتر می بود کتاب پربارتری را به بازار می فرستاد اما خواندن این کتاب به اندازه وقتی که برایش صرف می شود، ارزش دارد. کریستیانو کتابش را با این جمله ساده شروع می کند که اسم من کریستیانو رونالدو است … و می دانم این اسم برای عده زیادی که در سراسر جهان به فوتبال عشق می ورزند معنی زیادی دارد.

این سرآغاز به نظر عده ای تصویری از یک بازیکن مغرور و خودخواه است. با خواندن ادامه داستان و لحظه های زندگی رونالدو می توانید بفهمید که این تصویر نیز تا حدودی درست است. در هر حال کاندید بهترین بازیکن سال به یک چهره مشهور و حتی یک قهرمان تبدیل شده است.

همین جملات و عبارات ناشی از خودآگاهی است که کتاب را جذاب کرده است. کریستیانو رونالدودوس سانتوس آویرو که یکی از بهترین فوتبالیست های جهان است و برای ابراز این مطلب ابایی در هنگام بیان واقعیت ها و نیازی به عذرخواهی نمی بیند. در عین حال از این که خواننده را با خاطرات ریز و جزییات زندگی اش آشنا کند، نمی ترسد. ستاره منچستر یونایتد از روزهایی می گوید که در آکادمی اسپورتینگ لیسبون مورد استهزای همبازی هایش بود و از روزهایی که پس از هر بار تماس تلفنی با والدینش در مادیرا با چشمانی اشکبار مورد دلداری هم اتاقی هایش قرار می گرفت. رونالدو در مورد کارهای تبلیغاتی و پیشرفتش به راحتی سخن می گوید و در حالی که معمولا دیگر ورزشکاران دوست ندارند در مورد شیوه های دیگر کسب درآمدشان صحبت کنند. او به راحتی درباره استفاده از عکس هایش به منظور در آمدزایی حرف می زند و در عین حال از کارهای خیریه و عمومی که انجام می دهد هم پرده برمی دارد.

این زوایای پنهان از شخصیت جوان خوش قیافه پرتغالی احساس قابل لمس از کتاب لحظه ها به دست می دهد. وقتی به بخش حرفه ای فوتبال او در کتاب می رسیم کاملا می توانیم حس کنیم که این تفکرات واقعا متعلق به خودش است.

در کتاب لحظه ها که تلفیقی از عکس و متن است، نوشته ها کوتاه و صریح است مثل یک لحظه از کتاب که به درگیری او با وین رونی در جام جهانی ۲۰۰۶ رخ داد، می پردازد.

لحظه ها روایتگر داستان عشق کریس به فوتبال از دوران کودکی در مادیرا، انتقالش به باشگاه اسپورتینگ لیسبون و حضور موفقش در منچستر یونایتد است. وقتی او در آگوست ۲۰۰۳ بهترین بازیکن میدان در بازی مقابل منچستر یونایتد شد مورد توجه شیاطین سرخ قرار گرفت ولی همه چیز از آن روز رقم خورده بود.

او از روند درخشش تحت تاثیر راهنمایی های سرالکس فرگوسن به عنوان سرمربی و علاقه به حضور در تیم ملی کشورش با راهنمایی مربی و دوست نزدیکش لوئیس فیلیپه اسکولاری

می گوید. رونالدو به عشق و حمایت خانواده اش اشاره می کند و لحظات سخت مرگ پدرش را شرح می دهد.

او در کتاب به غیر از مسایل فوتبالی به تمرینات خارج از زمین، علاقه اش، اوقات فراغت و کارهای خیریه می پردازد. کریس انتظار دارد خواننده مان طور که از دیدن بازی فوتبالش لذت می برد هنگام خواندن آخرین خط کتاب و دیدن آخرین عکس احساس شادی و رضایت داشته باشد. به طور قطع لحظه ها در حد یک رمان نیست اما ارزش خواندن را دارد.

 

 

 

 

    

Advertisements